• unluerweb@gmail.com

HABER DETAYI

18 Mart 2019 14:16

Ahşap Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır

Ahşap Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır

İşte mobilyalarınızı koruyacak pratik bilgiler. Çevremizde çok duymadığımız ama herkesin merak ettiği bir soru, Ahşap Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır ? Mobilyalarınızın bakımını yaparken, bunu nazik dokunuşlarla yapın ve “ne kadar az, o kadar iyi” düsturunu hatırda bulundurun. Mobilyalarımızı korumak için bir cephaneliği andıracak kadar çok temizlik ürününe ihtiyacınız olmadığı gibi, temizliğine saatlerinizi harcamanız da gerekmiyor. Mobilyaların haftada bir tozlarının alınması yeterlidir. Toz alma işleminde sabun veya deterjan kullanmamalısınız, ziraa kimyasal ürünler mobilyanın cilasının bozulmasına sebep olabilir.

Mobilya Temizliği
Ahşap bakımı nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak, günümüzün mobilya cilaları çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Ahşaplarımızı, en büyük düşmanı olan tozdan korumak için düzenli ve bilinçli bir temizlik, yeterli olacaktır. Eski temiz atletler veya pike kumaşlar, toz bezi yapmak için idealdir. Islak olmayan nemli bir bez, toz almamız için yeterli olacaktır. Toz bezini, toz aldıktan sonra mobilyada ıslaklık bırakmayacak kadar nemlendirmek yetecektir. Toz alırken, gözle görülür çizikler oluşmaması için, ahşap kısım üzerindeki damar yönünde toz almalıyız.

Sıcaklık ve Nem
Hayatımızın bir parçası olan sürekli kullandığımız mobilyalarımızı korumak, biraz özen gerektirir. Mobilyaların doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerekiyor. Çünkü güneş ışığı ahşap kısımların solmasına ve cilanın zarar görmesine sebep olacaktır.
Güneş ışığının zararı yanında, aşırı sıcaklık ve aşırı neme maruz kaldığında da ahşap mobilya zarar görür. Ahşap mobilyalarınız, 18-24 C derece sıcaklık arasında, %50-55 bağıl nem aralığında olan bir odada yaşamaktan oldukça mutlu olacaktır. Ahşap, bağıl nem %70 üzerinde olan bir ortamda uzun süre kalırsa, zarar görmeye başlar ve ahşap birkaç ay içinde küflenmeye başlar. %70 bağıl nem, kritik değer olarak kabul edilir. Ahşabın küflenmesinin ve bozulmasının engellenmesi için sıcaklığın +0 ve + 40°C arası olması gerekir.

Ahşap Yüzeyler
Ahşap bir yüzey üzerine herhangi bir eşya koyarken veya alırken, özen gösterin. Çizilmeleri önlemek için, ahşap yüzey üzerinde kaydırmaktan ziyade eşyayı yüzeyden kaldırarak hareket ettirin. Ahşap sehpa veya masalarda ne kadar bardak altlığı kullanmaya özen göstersek te, iş yerine gelen bir müşteri veya misafir, biri bardağını doğruda ahşapın üzerine koyabiliyor. Bunun sonucu da ahşap yüzeyde bardak izi veya su lekesi kalıyor. Ahşap sehpa üzerindeki bardak izleri çıkartmak için diş macununu bardak izi üzerine sürün ve elinizle iyice yedirin. Yarım dakika kadar bekledikten sonra, hafif nemli bir bezle bastırmadan silin. Ahşap sehpa veya masa üzerinde cam yüzey kullanacaksanız, hava sirkülasyonunu sağlamak için cam ile ahşap yüzey arasına köşelere keçe diskler yerleştirmeyi unutmayın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR